Obouvám si gumáky. Mám na sobě starší oblečení, odhadem relativně akorát do jeskyně, ani moc teplé, ani moc lehké. Je mi docela zima. Noříme se do tmy a vidím jen malý kousek před sebe z proužku světla, které mám umístěno na helmu. Úzká chodba, svažující se dolů, spousta schodů, vlhko a klouzající bahýnko. Takhle moc rychle nepůjdu, každý krok je vachrlatý. Naši průvodci si před vstupem do jeskyně oblékli jakési skafandry, evidentně už mnohokrát použité, a tak jsou od hlavy až k patě zabezpečeni. Nevím proti čemu, plazit se snad nebudeme? Zdá se mi to zbytečné.

Chodby jsou dlouhé několik kilometrů a my máme ujít tak 3, 4 a to samé zpět. To je ale jen malý zlomek jeskyně, celkem má totiž asi 40 km chodeb. Není však každý kilometr stejně dlouhý. Ve tmě je to nekonečné, každý krok opatrný a objevují se všelijaké překážky. V jednom místě sesypaná hora balvanů, které je potřeba přelézt, naši průvodci je přeskáčou jako kamzíci. Já se držím, kde to jde, pomáhám si z těch oblud i tím, že si sednu a svezu se po zadku. Aha, tak proto ty skafandry. Od blatíčka už mám úplně všechno – kalhoty, bundu, rukavice, batoh, kdybych neměla helmu, bude bahno určitě i na hlavě. Není divu, protože občas tady profrčí voda, která sahá až ke stropu a blatíčko je potom všude kolem. Po chvíli jsem už totálně zpocená, potůčky mi stékají po zádech. Jenže pak je zase klidná část a za chvíli je mi zima. A tak pořád dokola. Celou cestu tma tmoucí, hlavně je to super, když mi dojde baterka v mém světýlku…

Přicházíme k prvním krápníkům, začíná krása veliká… Hra se světlem a krápníky na schovávanou, čas běží a zapomenu sledovat, jak rychle. Jeskyňáři kontrolují přístroje a v jednom místě nacházejí nový komín kamsi dolů. Voda vymlela nový otvor a je lákavé ho prozkoumat. Za chvíli nám zmizí kdesi v hlubinách.

Nastal čas vracet se zpět. Netuším, kolik je hodin, nemám ani hlad, cesta zpět je stejně krkolomná a klouzavá. Až vyjdeme na povrch, zjišťuji, že jsme v jeskyni byli celkem 7 hodin, byla to ale jen chvilka….

No, jen tak mimochodem, myslím, že jeskyňáři budou rádi za každou další posilu týmu, je tam plno práce!

Koukni sem:   http://www.speleo.cz/amaterska-jeskyne